بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 11 آبان 1389
مقدمه
ازدواج موقت یکی از راهکارهای پیشنهادی شریعت مقدس اسلام، برای رفع نیاز جنسی افراد جامعه و پیشگیری از عوارض و مشکلاتی است که در پی عدم رفع این نیاز رخ می دهد.
اگر با دیده انصاف و بدون پیش داوری قضاوت کنیم، راهی که اسلام در این باره مطرح کرده، بسیار کار آمد و کم عارضه تر از شیوه ای است که در دنیای امروز، به ویژه مغرب زمین رواج دارد؛ یعنی تأسیس گستردة اماکن فساد، کلوب های شبانه ، تجارت گسترده زنان از کشورهای مختلف برای بردگی جنسی و ساخت و تبلیغ بی سابقه فیلم های پورنو در شبکه های ماهواره ای و اینترنتی و ... .
در هر حال ازدواج موقت، چه با انجام آن موافق یا مخالف باشیم، واقعیتی موجود در جامعه ما هست. از آن جا که اساس این نوع ازدواج، بر حسب معمول رابطه جنسی است، محور بحث ما معطوف به این رابطه و توصیه های بهداشتی لازم در این باب است؛ اما قبل از آن مناسب است درباره برخی از بیماریهای مهمی که یکی از راه های انتقال آن ها رابطه جنسی است توضیح مختصری داده شود.
این بیماری ها عبارتند از: ایدز، هپاتیتB، واژینیت تریکومونائی، سوزاک، سیفلیس ... .

ایدز (AIDS)
بیماری ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی
Acquired Immune Deficiency Syndrom))
یک بیماری پیش رونده است که علت آن ویروس، نقص ایمنی انسانی ( HIV ) می باشد. این بیماری برای اولین بار در سال 1981 میلادی در میان مردان همجنس باز، در آمریکا تشخیص داده شد.
ویروس این بیماری طی فعل و انفعال های پیچیده ای، به تدریج به تضعیف دستگاه ایمنی پرداخته و بدن فرد را آماده بروز انواع عفونت ها می کند. فاصله زمانی بین ورود ویروس به بدن، تا بروز علایم بیماری در افراد، مختلف بوده و گاه تا ده سال نیز طول می کشد.
 
HIV از طریق تماس جنسی، استفاده از سوزن های آلوده ـ به طور مثال در تزریق مواد مخدر توسط یک سوزن برای چند نفر ـ ، انتقال از مادر به جنین و وسایل پزشکی آلوده منتقل می شود . در کشور ما دو طریق اول، از بقیه شایع تر است.
افرادی که بیشتر در معرض این بیماری هستند عبارتند از: مردان هم جنس باز، زنان بدکاره و شریکان جنسی آن ها، معتادان تزریقی و افرادی که فرآورده های خونی دریافت می کنند.
راه تشخیص این بیماری، انجام آزمایش خون به منظور بررسی وجود یا عدم HIV در خون است.
 
هپاتیت B (B HepatitiS )
هپاتیت، یک التهاب منتشر سلول های کبدی است که باعث بزرگی کبد (Hepitomegaly ) و زردی (jaundice ) می گردد.
این بیماری دارای انواعی است: هپاتیت نوع A، نوع B، نوع C. نوع D، و نوع E .
تظاهرات کلینیکی هپاتیت عبارتند از: بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، سندرم  شبه آلنفولانزا، درد مفاصل، زردی، تب، بزرگی کبد و حساس شدن آن.
راه اصلی انتقال هپاتیت B، تماس با خون یا فر آورده های خونی آلوده به ویروس است؛ اما از راه نزدیکی نیز منتقل می شود و راه تشخیص آن انجام آزمایش خون است.
 
واژینیت تریکومونائی
عامل این بیماری «تریکو موناس و آرینالیس»  است که از طریق نزدیکی (coitus) منتقل شده و به صورت التهاب مهبل، خارش، ترشح زرد، سبز، کف آلود و بدبود ظاهر می شود؛ درمان هم زمان هر دو شریک جنس (Partner) ضروری است؛ به عبارت دیگر، هر دو نفری که تماس جنسی داشته باید توسط پزشک درمان شوند.
در آماری که از بیماری در مقاربتی در کشور در دست است، شیوع این بیماری از همه بیماری از همه بیماری های جنسی بیشتر بوده است[1].  
سوزاک (Gonorrhea)
علت این بیماری مقاربتی، میکروبی به نام  «فیسریا گونوره آ» است. در سنین 15 ـ 29 بیشترین شیوع را دارد. دوره کمون آن 2 ـ 8 روز است.
از علایم آن می توان به ترشح چرکی فراوان، از مجرای ادرار، سوزش ادرار، التهاب پروستات و مجرای ادرار ... اشاره کرد.
 
 
سیفلیس (Sythilis)
یک عفونت مزمن در اثر میکروبی به نام  «تروپونماپالیدوم »  است که بر حسب معمول، از طریق تماس جنس منتقل می شود. این بیماری اغلب در کسانی رخ می دهد که از نظر جنسی فعال هستند (سنین 15 ـ 30 سال) . این بیماری راه انتقال ویروس ایدز را نیز آسان تر می کند. یک دوره کمون چند هفته ای دارد [میانگین سه هفته ای] و اغلب با ظهور یک ضایعه (شبیه یک جوش) بدون درد در ناحیه تناسلی خود را نشان می دهد. این بیماری دارای مراحلی است که اگر بیمار در همان مرحله درمان نشود به تدریج ظاهر شده و عوارض مهمی را بر جا می گذارد.
بیماری های دیگری نیز وجود دارند که از طریق جنسی منتقل می شوند و به دلیل اهمیت کمتر، از آن ها سخنی به میان نیاوردیم.
 
توصیه های بهداشتی
1. اولین توصیه در ازدواج موقت، انتخاب یک فرد مناسب، سالم و احتیاط در برخورد با افراد پرخطر یا به طور کلی دوری و پرهیز از آن ها است؛ منظور از افراد پرخطر افراد ذیل هستند:
 الف. افرادی که اموری چون نگهداری غده را رعایت نکرده و تماس های جنسی مکرر با افراد مختلف دارند. مردانی هم که ویژگی اخیر را دارند در این گروه جای می گیرند؛
     ب. زنان یا مردانی که از نظر اجتماعی و فکری در سطح پایین قرار داشته و نسبت به توصیه های بهداشتی، آگاهی یا توجه ندارند؛
     ج. معتادان تزریقی.
 
2. دومین توصیه مهم استفاده از کاندوم، در ارتباط جنسی؛ زیرا این کار روش به نسبت مطمئنی برای پیشگیری از آلودگی به بیماری هایی است که از طریق جنسی منتقل می شوند. نکته مهم آن است که کاندوم باید از همان لحظه اول تماس (دخول) به کار برده شود.
 
3. توصیه بعدی پرهیز از مصرف مواد مخدر و قرص های روان گردان است. گاهی افرادی برای کسب لذت بیشتر، به مصرف مواد مخدر یا داروهای روان گردان رو می آورند. این مواد یا داروها علاوه بر آثار وخیمی که بر عملکرد بدن و سیستم اعصاب می گذارند، ممکن است باعث شوند که فرد، در هنگام رابطه جنسی دست به اعمالی بزند که موجب آسیب به خود یا شریک جنسی اش شود؛ آسیب هایی چون شکستگی آلت، صدمه به مجرای جنسی، آسیب به ستون فقرات و ...، توصیه اکید آن است که افراد از مصرف این مواد و داروها که موجب لذتی زودگذر ولی عوارضی طولانی می شود، خودداری و از دست زدن به کارهایی که ممکن است باعث صدمه دیدن فرد مقابل شود اجتناب نمایند.
 
4. به تمام افرادی که در معرض ابتلا به بیماری خاصی هستند توصیه می شود اگر واکسن آن وجود داشته باشد خود را در برابر آن واکسینه کنند؛ و به همین روش، به افرادی که به طور دایم مایل به انجام ازدواج موقت هستند! توصیه می شود خود را در برابر بیماری هایی چون؛ هپاتیت B یا سایر بیماریهای مقاربتی که برای آن ها واکسن ساخته خواهد شد، ایمن کنند.
واکسن هپاتیت B  در سه نوبت تزریق می شود؛ نوبت اول، در اولین مراجعه؛ نوبت دوم، یک ماه بعد از نوبت اول؛ نوبت سوم، شش ماه پس از نوبت اول. این واکسن در بسیاری از مراکز بهداشتی درمانی موجود است.
 
5. توصیه بعدی، احساس مسئولیت است. در صورتی که فردی احتمال ابتلاء به بیماری خاصی مثل ایدز و هپاتیت را در خود بدهد باید به پزشک مراجعه و با انجام آزمایش از این امر یقین حاصل کند. در صورت ابتلا، وی باید در برابر جامعه و سایر افراد احساس مسئولیت نموده و از گسترش و مبتلا کردن دیگران، با انجام تماس جنسی و غیره خودداری کند.
براساس آنچه آمد معلوم می شود که بهترین پیشگیری و توصیه بهداشتی در موضوع مورد بحث و سایر موضوعات؛ تقوی و کنترل خویشتن و هیجانات روحی خود است. همان توصیه ای که در کلام امام علی %چنین آمده است:
«انّ تَقوی الله دَواءُ داءِ قُلُوبِکُم وَ بَصَر اَعمی اَفئِدَتکُم ... وَ جَلاءُ غِشاءِ اَبصارِکُ[2]؛ همانا تقوا و پروای از خدا داروی بیماری قلوب شما و موجب برطرف شدن کدری د ل های شما و جلای نابینایی چشم های شماست».
 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منابع و مأخذ
1.اکبر زاده پاشا، حجت الله، بیماری های داخلی، تهران، مرکز نشر پاشا، 1380 ش.
2. سدید، محمود، برخورد درمانگاهی با بیماری های شایع داخلی، شیراز، انتشارات.
3.ر.ک به : www.irteb.Ir
4. نهج البلاغه ، خ 198 .طبقه بندی: ازدواج موقت، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: یاسین مدیر محتوائی