بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 9 آبان 1389
وجود غریزة جنسی در انسان­ها امری آشکار است که برای پی­بردن به آن، نیازی به دلیل نیست؛ چرا که هر فردی، با رجوع به درون خویش به آسانی بر وجود این غریزه پی می­برد.
مگر عده کمی از افراد، که نبود غریزه جنسی در آنان نوعی بیماری تلقی می­شود...

غریزه جنسی از مهمترین مسائل مربوط به انسان­ها است، که در صورت عدم برخورد صحیح با آن، می­تواند اخلاق بشری را به سوی انحراف و نابودی سوق دهد، درست همان واقعیتی که امروزه در دنیای غرب به وقوع پیوسته است.
آنچه مهم است چگونگی برخورد با این موضوع است؛ همان گونه که پیدا است این غریزه، همانند سایر غرایز و صفات انسان­ها توسط خداوند در وجود انسان نهاده شده است، پس سرکوب یا از بین بردن آن جایز نیست؛ چرا که تنها راه، برای حفظ و بقاء نسل بشری است. پس باید آن را طبق دستور خداوند و از راه حلال ارضاء و انسان خودش را اقناع کند و اگر راه برای ارضاء این مسأله بسته بود، باز هم بشر به سرکوب آن مأمور نیست بلکه باید آن را کنترل کند.
 
راه کار صحیح برای کنترل جنسی:
راه کار صحیح و مناسب برای ارضای انسان در غریزة جنسی طبق آیین اسلام، گونه­های ازدواج برای افراد متعدد در سنین و موقعیت های مختلف است، که «خداوند» این سنّت حسنه و امر مبارک را با تأکید فراوان بر ثواب و ضرورت آن بیان فرموده است.
 
جایگاه ازدواج در کلام خداوند و معصومین :
خداوند متعال در قرآن کریم بندگان خود را این گونه به ازدواج تشویق می­کند؛ «وانکِحُوا الأَیمی مِنکُم وَ الصّالِحینَ مِن عِبادِکُم وَ إمائکُم إن یَکُونُوا فُقَرآءَ یُغنهِمُ اللهُ مِن فَضلِهِ وَ اللهُ واسِعٌ عَلیمٌ [1]؛
جوانان بی همسر خود و غلامان و کنیزان شایسته تان را همسر دهید، اگر تنگدست باشند خداوند از فضل خود توانگرشان کند که او وسعت بخش و داناست».
همچنین حضرت رسول اکرم( ص) در مورد اهمیت ازدواج در اسلام می­فرمایند: «ما بُنَی فی الاِ سلامِ بِناءً أحَبَ إِلی الله عزّوَجَل وَ أعَزَّ مِنَ التَزویج[2]؛ در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد که نزد خدای غزوجل محبوب­تر و ارجمندتر از ازدواج باشد.
حضرت در ضمن این حدیث ، جایگاه والای ازدواج را در اسلام، بیان می­دارند و به یقین طبق همین بیان، کسی که مبادرت به ازدواج می­کند نزد خدا برای او اجری عظیم، محفوظ است، همچنین آیات و روایات دیگری هم در این زمینه وارد شده که جهت اختصار از ذکر آنها صرف نظر می­کنیم.
ازدواج افزون بر این که به عنوان راه حل صحیح و مناسب برای ارضای غرائز جنسی انسان از طرف خداوند گفته شده، در دین مبین اسلام هم به آن اهمیت فراوان داده می­شود، آثار مثبت و بهره­های قابل توجه فراوانی را نصیب زندگی فرد و جامعه می­کند.
 
آرامش، سلامتی و کاهش مرگ:
خداوند متعال در قرآن کریم به یکی از فایده­های مهم ازدواج اشاره کرده و می­فرماید: «وَ مِن ءایتهِ أن خَلَقَ لَکُم مِن أنفُسِکُم أزواجاً لِتَسکُنوا إلَیها ... [3]؛ از جمله نشانه­های او این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنار آن­ها آرامش یابید ...» .
نتیجه مطالعات و تحقیقات محققان دانشگاه وارویک در انگلستان نشان می­دهد که از جمله آثار مثبت ازدواج و همسرگزینی این است که آرامش را برای انسان به ارمغان می­آورد ، و همچنین بیانگر این مطلب است که آسیب­پذیری افراد مجرد به علت استرس و فقدان نقطه اتکاء درست، نسبت به افراد متأهل بیشتر است؛ همچنین افراد مجرد از سلامت کمتری برخوردار هستند و مرگ زنان و مردان مجرد، نسبت به زنان و مردان متأهل به میزان قابل توجهی بیشتر است.[4]
 
ازدواج و تقویت هویت دینی :
طبق پژوهشی که توسط سازمان ملی جوانان صورت گرفته است،  ازدواج نقش مؤثری در تقویت هویت دینی افراد متأهل، نسبت به افراد مجرد دارد[5].
زمانی به صحت تحقیق ذکر شده پی می­بریم که از حضرت رسول اکرم (ص) می­شنویم: «هر کس ازدواج کند، همانا صف دین خود را حفظ کرده پس باید با تقوای الاهی و پرهیزکاری، نصف دیگرش را حفظ کند[6].
وقتی انسان مسلمان و مقید به دستورات شرع، خود را از موقعیت حساس و بحرانی تجرّد نجات می­دهد، به یقین در دینداری برای او بیشتر از قبل توفیق حاصل می­شود.
همچنین حضرت رسول( ص) در حدیثی دیگر بیان می ­دارد: «هر کس در اوایل جوانی ازدواج کند شیطان فریاد زند: فریاد از او، فریاد از او، دو سوم دینش را از دستبرد من نگاه داشت، پس باید عبد خدا در نگهداری یک سوم دیگرش جانب خدا را رعایت کند[7].
 
ازدواج و کاهش جرم
امروزه بودجه فراوانی از سرمایه کشور صرف مبارزه با جرایم موجود در جامعه می شود که اکثریت قابل توجهی از مجرمین موجود افراد مجرد هستند و در مقابل، مرتکب شدن جرم و شرارت، توسط افراد متأهل بسیار کمتر از آنان است. آیا این مقایسه نمی­تواند ما را به این نتیجه برساند که ازدواج سهم بسزایی در کاهش جرم می­تواند داشته باشد؟
باز هم طبق تحقیقی که از یک محقق انگلیسی به نام پروفسور «جان لاب» متخصص جرم شناسی صورت گرفت ثابت کرده که عشق به همسر و زندگی خانوادگی، از جمله عواملی هستند که موجب کاهش جدی ارتکاب جرم، توسط افراد می­شود.[8]
آنچه بیان شد تنها گوشه­ای از فواید مثبت ازدواج ، برای فرد و جامعه است امیدواریم  با تحقق ازدواج­های آسان در جامعه ، شاهد اثرات مثبت آن باشیم .

نویسنده :  فیروز جامی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. نور ( 24) ، 32 .
2. بحار الانوار ، ج 100 ، ص 222 ، ح 40 .
3. روم (30) ، 21 .
4. ر . ک ، جمهوری اسلامی ، 17/3/1383 ، ص 11 .
5. صبح صادق ، 16/ 4/ 1382 ، ص 16 .
6. مکارم الاخلاق ، مؤسسه نشر اسلامی ، نوبت اول ، ربیع الموعود ، 1414 ، ج1 ، ص 429 ، ش 1455 .
7. سایت اینترنتی انصاریان .
8. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8602300163طبقه بندی: ازدواج جوانان، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: یاسین مدیر محتوائی