بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 9 آبان 1389
 باغبان مشغول جیدن سیبهای باغش بود. در لابه لای سیبها به سیب خام و کالی برخورد از چیدن آن صرف نظر کرد و در دل گفت: «بماند تا برسد»
در ادامه به سیبی پررس برخورد کرد که خراب شده بود و با خود گفت: «ای کاش زودتر می­آمدم و آن را از درخت جدا می­کردم» این را گفت و آن سیب خراب را چید و به کناری انداخت تا به سیبهای دیگرش آسیبی نرسد.راستی ...
راستی آیا تا به حال فکر کرده­اید که چرا در انتخاب میوه همه به دنبال میوه­های رسیده می­گردند و از انتخاب میوه­های کال و خراب اجتناب می­کنند.

همچنین است دختر و پسری که وقت ازدواح آنها شده و روحیّات و غرایز آنها رسیده گشته. باید توجه داشت که ازدواجها به سه قسم زود هنگام ، دیر هنگام ، و بهنگام تقسیم می­گردند که فقط در صورت سوم پسندیده و مطلوب است.

سؤال : ازدواج بهنگام چه زمانی است؟
جواب : آیا تا به حال به میل گرسنگی که در درون شما است توجه کرده­اید ؟ در موقع گرسنه شدن فطرتاً به طرف غذا میل پیدا می­کنید و هر چه بگذرد بر گرسنگی شما افزوده می­شود آیا می­توانید برای رفع گرسنگی به جای غذا به تفریح و ورزش بپردازید ؟ و یا اینکه جز غذا هیچ چیز نمی­تواند گرسنگی شما را برطرف کند.
جواب این سؤال که «چه زمانی ازدواج کنیم؟ » در درون و فطرت و سرشت انسان نهفته شده است که باید به درون خودمان مراجعه کنیم و از فطرت و میلها و غرایز خود پاسخ صادقانه و صحیح دریافت کنیم.

حکم اسلام برای ازدواج، رسیدن به بلوغ است یعنی «رسیدن» و به تعبیر پیامبر اکرم (ص) مانند میوه­ای که بلوغ آن «رسیدن» آن است.
 باید توجه داشت که نباید خیلی از زمان بلوغ جنسی برای ازدواج دور شد چون:
ازدواج قبل از آنکه ، زندگی دو عقل در کنار هم باشد، زندگی احساسات و عواطف است که هر چه سن روبه بالا می­رود احساسات و عواطف روبه افول می­گراید که بدیهی است زندگی که در سایة عواطف و احساسات برگزار می­شود دوام و خوشی بیشتری دارد تا زندگی در سایۀ عقل محض شکل بگیرد که یک زندگی خشک و بی­ عاطفه است و تمام معادلات زندگی با دید عقل محض صورت می­گیرد در ثانی، بالا بودن سن دیگر به زن و مرد امکان تغییر اخلاق منفی را نمی­دهد چون شخصیت آنها شکل گرفته و دیگر انعطافی نسبت به تغییر اخلاقی ندارد که باید تا آخر عمر با اخلاق هم به سر کنند و چاره­ای نداشته باشند.

 اما ازدواج به موقع این امکان را می­دهد که زن و مرد همدیگر را ارزیابی کرده و در صورت وجود نقطة منفی، دیگری را به ترک آن تشویق کند که به خاطر انعطاف و عدم شکل گیری کامل شخصیت، شانس بیشتری خواهد داشت.

 دکتر هانا استون و دکتر «ابراهام استون» که از محقّقان و پزشکان و مشاوران برجستة مسائل خانوادگی و جنسی در آمریکا هستند می­گویند:
«نباید ازدواج را به تأخیر انداخت تا اینکه قدرت مالی مرد به درجة کمال برسد. جوانان، قبل از اینکه بتوانند کاملاً از لحاظ اقتصادی خود را تأمین کنند ، به مرحلة رشد و بلوغ فیزیولوژیکی می­رسند و این رشد و بلوغ روز به روز عمیق­تر می­شود. و بنابراین هیچ لزومی ندارد که صبر کرده تا از لحاظ اقتصادی، کامل شوند.
تسریع در ازدواج فوائد فراوانی دارد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می­شود.

1. حفظ و تقویت ایمان و معنویّات
 یکی از سپرهای قوی در برابر دشمنان ایمان، ازدواج است وجود جاذبه­های فطری و معنوی و پاکی­ها از یک سو و وجود جاذبه­های غریزی و میلهای جنسی از سوی دیگر انسان را به سوی خود می­خواند که باید پاسخ هر دو را داد که ازدواج این، غرض را به خوبی تأمین می­کند.

2. بهره­مندی از دوران شیرین و با نشاط نوجوانی
گویند « بهار ازدواج، دوران نوجوانی است» شور و نشاط که لازمه ازدواج و بنیان خانواده است در نوجوانی به وفور یافت می­شود که اگر امر ازدواج دیر شود وارد فصل خزان دوران نشاط و جوانی می­شویم.

3. پاک ماندن از فسادها و انحرافات جنسی
انحرفات جنسی ـ که نمونه بارزش استمناء است ـ نشاط، طراوت، ایمان، استعداد و هستی انسان را ضایع و تباه می­گرداند.
4. محفوظ ماندن از بیماریهای عصبی و روانی
فشارهای غریزة جنسی، اگر از راه صحیح و مشروع دفع نشود، خرابیهایی به بار می­آورد و به اعصاب و روان لطمه­هایی می ­زند.

از نظر روانشناسی و روانپزشکی، یکی از علّتهای عمده و اصلی پریشانی و عقدهای روانی و اخلاقی و ضعفهای عصبی، «بی­همسری» و «فشارهای جنسی» و «انحرافات جنسی» می­باشد ( چه در پسر و چه در دختر) و از مؤثرترین و بهترین و مفید ترین راه­های درمان این بیماریها، «ازدواج با همسری متناسب» است .
نویسنده مقاله : محسن شریعتیطبقه بندی: سن ازدواج، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: یاسین مدیر محتوائی