بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 9 آبان 1389

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین سیف الله مداحی
سوال : لطفا بفرمائید روابط دختر و پسر در اسلام چگونه تعریف شده است ؟

جواب : سوال شما سوالیست کلی و اینکه گفته شود نظر اسلام درباره روابط دختر و پسر چیست به نظر من صحیح نمی باشد . لطفا جزئیات سوال را مشخص بفرمائید .


سوال : آیا از منظر اسلام یک دختر و پسر می توانند با یکدیگر صحبت داشته و یا همکار یکدیگر در یک محیط کاری باشند ؟

جواب : اصولا روابط دو فرد نامحرم در اسلام با حدود خاصی تعریف شده است .یک زن یا مرد و یا یک دختر و پسر تا حدودی اجازه دارند در کنار یکدیگر بوده و با یکدیگر صحبت نمایند اما این حدود خاص در اسلام چیست ، باید آشکارا بیان شود . به تحقیق اگر دو فرد نامحرم بخواهند در کنار یکدیگر کار نمایند همانطور که در محیط های اداری ما دیده می شود ، اگر فسادی در محیط کاری ایجاد نشود اشکال نخواهد داشت اما باید دید مصادق فساد چیست ؟

مصادیق فساد در روابط دو نامحرم :

در باب مصادیق مفسده در روابط دو فرد نامحرم باید ابتدا به حدیثی از حضرت موسی اشاره نمایم . این حدیث خیلی قابل دقت است .باید در آن تامل کرد . روزی شیطان به نزد موسی علیه السلام آمد . موسی از او پرسید چگونه بر فرزندان آدم تسلط پیدا می کنی ؟

شیطان گفت : من برای تسلط بر فرزندان آدم راهکارهای مختلفی دارم . اما سه چیز است که کمر انسانها را می شکند و من راحت بر آنها تسلط پیدا می کنم .

اول آنکه : کارهای نیک کوچک خود را بزرگ بشمارند

دوم آنکه : گناهانشان در نظرشان کوچک باشد

سوم آنکه : از خود و اعمالشان راضی باشند

موسی علیه السلام از اوپرسید :

چگونه نمی توانی بر یک انسان مسلط شوی ؟

شیطان گفت : قویترین حربه ی من برای مبارزه با فرزندان آدم یک چیز است و آن نگاه به نامحرم است . اگر بتواند با آن مبارزه کند دیگر من تسلطی بر او نخواهم داشت .

خب ببینید اولین چیزی که از حربه های شیطان علیه جوانان است همین نگاه به نامحرم است در یک محیط کاری اولین مقدمه شروع کار با نگاه شروع می شود .

وقتی یک زن و مرد نامحرم در کنار یکدیگر قرار می گیرند خیلی کم پیش می آید که آنها به یکدیگر نگاه نکنند . مسلما این نگاه ها چه برای پیر چه برای جوان، چه برای مرد و چه برای زن، چه با قصد و چه بی قصد آثار و تبعاتی را به همراه خواهد داشت .

یک نگاه به قول رسول اکرم تیریست زهرآلود از جانب شیطان . و این نگاه ها قلب آدمی را مریض می سازد .پس اگر بخواهیم نظر اسلام را درباره روابط کاری زن و مرد و یا دختر و پسر بدانیم باید بگوئیم محیط کاری ایده آل همان محیطیست که زنان در کنار هم و جدا از مردان و مردان کنار هم جدا اززنان باشند .

یکی از مسائلی که به نظر من اینقدر فساد در جامعه زیاد شده است همین دلیل است که زنان و مردان جوان در یک محیط در کنار هم به کار مشول می شوند . شاید بگوئید این مسئله را افراد امَل می گویند ولی باید بگویم که کار کردن زن و مرد در کنار یکدیگر خالی از اشکال نیست . باید محیطی توسط دولتمردان ایجاد شود تا جوانان بیکار در کنار هم جمع شوند و مشغول کار شوند نه اینکه یک پسر یا دختر بخاطر اینکه کار ندارد بیاید در کنار جنس مخالف خود مجبور به کار شود .باید محیطهای جداگانه برای کار دختران و پسران فراهم شود . و این وظیفه ی دولت است . شش سال پیش طرحی به آقای خاتمی ارجاع داده شد که صورت آن طرح را من دیدم و در آن ظرف مدت یکسال مشکل بیکاری جوانان با بودجه ی خودشان حل میشد اما دریغ از ذره ای بذل توجه آقای خاتمی به این طرح .شاید هم اصلا طرح به دست ایشان نرسیده بود.ولی به هر حال اینهم انتقادی که به دولت ایشان وارد است . میلیونها جوان بیکار دختر و پسر داریم که مجبورند برای درآوردن نان در یک محیط مشغول کار شوند . بگذریم .

در کنار هم بودن دختر و پسر در محیط کاری خالی از اشکال نیست و چه بسا همین نگاههای کاری به انحراف کشیده شود . چه بسیار دیده می شود که در محیط های کاری چقدر جوانان دختر و پسر با یکدیگر به بهانه ی کار دوست می شوند . سپس عاشق می شوند و بعد هم ازدواج می کنند و دست آخر مدتی پس از ازدواج کارشان به طلاق کشیده می شود . چرا که عشقشان از روی شناخت نیست بلکه دقت به ظاهر فرد است .

نمی خواهم مثال بزنم اما بد نیست که اشاره ای به یکی از این محیط های کاری خوب داشته باشم . یکی از محیط های کاری خوبی که من سراغ دارم که بسیار به این مسئله اهمیت داده می شود کانون فرهنگی آموزش است . محیط کاری خانم ها و اقایان اخیرا کاملا جدا شده و به صورت جدا از هم فعالیت می کنند و این جای تقدیر و تشکر دارد از چند جهت :

اول : اینکه فرصت شغلی زیادی برای جوانان اعم از دختر و پسر ایجاد شد

دوم اینکه: محیط کاری زنان و مردان کاملا از هم جدا شد .

خب این خیلی خوب است باید از مدیریت کانون تشکر کرد اما هنوز هم دیده می شود که با این همه پیگیری مدیران برخی دختران ، پسرانی هستند که مجرد بوده و ... و هنوز به بهانه های کاری روابط غیر کاری در آنها دیده می شود . خب باید انتقاد کرد .آقای قلم چی باید بداند که هنوز با نام پشتیبان و پشتیبانی در کانون مفسده ایجاد می شود . جلوی این مفسده را باید گرفت . مدیران کاملا ، زن و مرد و پسر و دختر باید از هم جدا شوند .

در میان بحث، کانون فرهنگی را مثال زدم که بگویم اینها با این همه مراعات بازهم وقتی دختر و پسر را در کنار هم قرارا می دهند نمی توانند کنترل کنند حال شما ببینید وضعیت در شرکت های خصوصی چگونه است . ؟ به زن به دید یک کالا نگاه می کنند و وقتی استخدام می کنند بعد از یکی دوماه می بینند که طرف محجبه است عذرش را می خواهند .

وای بر این افراد ! خدا می داند چه عذابی در انتظار آنهاست و من همه ی فریادم را سر دولت می زنم که آقای خاتمی ! چرا چنین محیط کاری سالمی برای زنان و مردان ایجاد نشد . ؟ در روز قیامت در درگاه الهی مسول هستید و باید پاسخگو باشید .

یک نظریه ی شخصی دارم درباره اینکه چرا در طول مدت ریاست جمهوری آقای خاتمی اینهمه فساد زیاد شد ؟

خیلی ها می گویند : ماهواره ، آزادی و ... اما من چیز دیگری می گویم

گرچه ماهواره و دم از آزادی زدن و ...بی اثر نیود اما عمده دلیل اینهمه فساد به نظر من چیز دیگریست.

دلیل عمده فساد و عدم پذیرش نصیحت در جوانا ن ، استفاده از مال شبهه ناک و یا مال حرام است . پولی که با مقدمه فساد و نگاه لذت آمیز با نامحرم بدست آید مسلما حرام بوده و خوردن آن نیز قلب را قسی می کند و باعث گناهان فراوان می شود . همین را گفته باشم و بگذرم . در خانه اگر کس است یک حرف بس است .

یکی دیگر از مصادیق فساد در روابط نامحرم به انحراف کشیده شدن رابطه می باشد چه بسا در بسیاری از محیط های اداری این به فساد کشده شدن رابطه را دیدم و دیدم که زن شوهر دار با مرد زن دار رابطه ایجاد کردند و هردو پس از طلاق از همسران خویش با یکدیگر ازدواج کردند و وقتی از آن مرد سوال کردم چرا همسرت را طلاق دادی و با این زن که 7 سال از تو بزرگتر است ازدواج کردی گفت : عاشق نگاههای معصومانه و لبخند دلربای این زن شدم .

تا در محیط کاری،زن و مرد مختلط نباشد و ... هیچوقت چنین مفسده هائی بوجود نخواهد آمد.

vd f آری باید به حدیث فوق بسیار دقت کرد . اگر شیطان از طریق ارتباط با نامحرم بر شما تسلط پیدا نکند، دیگر سخت خواهد توانست تسلط پیدا کند . مواظب باید بود . چشمها را باید حفظ کرد . اگر دستورات اسلام را درست اجرا کنیم جامعه ما آباد خواهد شد . هر عیب که هست زمسلمانی ماست

سوال : ببینید حاج آقا اینگونه که شما صحبت می کنید خیلی از جوانان ما نمی پذیرند .

جواب : خیلی از اخوند نماها سر جوانان ما را کلاه کذاشته اند . جوان باید بداند

در قبال عملی که انجام می دهد چه عقوبت دنیائی و اخروی در انتظار اوست .

مگر باید به جوان دروغ گفت ؟ باید بگوئیم ارتباط با نامحرم مشکلی ندارد ؟ نه آقا جان چنین نیست که شما می گوئید .

سوال : بسیاری از روانشناسان میگویند : لازمه ی سنین بلوغ تا قبل از از دواج اینست که یک پسر با یک دختردر ارتباط باشد تا از اضطرابهای درونی جوان کاسته شود . سنین بلوغ برای جوانان سنین حساس و پر اضطرابیست که ارتباط با یک جنس مخالف می تواند از این اضطراب درونی بکاهد . رابطه یک پسر با یک دختر می تواند اضطرابهای هر دو طرف را کم کرده و جامعه را از فساد بازدارد که فقط یک پسر با یک دختر در ارتباط بوده و دنبال شخص دیگری نباشد .

جواب : قسمتی از حرف شما تا حدی درست و قسمت دیگر آن کاملا اشتباه است . اما قسمته نیمه درست آن :

وقتی یک جوان که کوهی از انرژی است با دختری آشنا شود ، این آشنائی تا حدی می تواند از اضطراب درونی او بکاهد اما این آرامش دائمی نخواهد بود و بسیار زود هنگام پایان خواهد یافت . برای روشن تر شدن مطلب بیان مثالی را لازم میدانم :

شما سر درد می گیرید . بسیار این درد شما را آزار می دهد . سعی می کنید که درد را آرام کنید . یک قرص استامینفون مصرف می کنید . ساعتی بعد درد سر شما آرامش پیدا می کند . اما همین قرص عوارض جانبی فراوانی به همراه خواهد داشت . رابطه ی دخترو پسر نامحرم به همین گونه است . ممکن است در بدو آشنائی از اضطرابهای درونی هردو طرف کاسته شود اما بعدها همین رابطه اثرات مخربی خوهد داشت بهترین نوع اشباع این رابطه از طریق ازدواج است و تمام این رابطه ها به انحراف کشیده خواهد شد.

ور در اینجا یک پیشنهاد برای پدر و مادر ها :

اگر می بینید که می توانید فرزندانتان را برای ازدواج و اداره زندگی کمک نمائید و آنها از لحاظ فکری به این رشد و بلوغ رسیده اند که بتوانند زندگی را اداره کنند هر چه زودتر مقدمات ازدواج آنها را فراهم آورید . دام برای جوانان ما بسیار است . باید مواظب بود که عزیزانمان به آغوش بیگانه نروند.که اگر بروند وای بر ما که مقدمات این مفسده را فراهم کرده ایم .بازهم دولت در فراهم کردن مقدمات ازدواج برای جوانان نقش بسزائی خواهد داشت اما حیف و صد افسوس ....

اما در باره قسمت کاملا اشتباه سوال شما : انجائی که می فرمائید: آآآ « . رابطه یک پسر با یک دختر می تواند اضطرابهای هر دو طرف را کم کرده و جامعه را از فساد بازدارد که فقط یک پسر با یک دختر در ارتباط بوده و دنبال شخص دیگری نباشد .»

این سخن کاملا اشتباه است . اگر چنین اتفاقی بیفتد و دختری با پسری در ارتباط باشد که این رابطه با مقدمه حرام شروع شود مسلما و به تحقیق پایدار نخواهد بود و هم دختر به انحراف کشیده خواهد شد و هم پسر . اگر پسر و دختر به یکدیگر به چشم همسر نگاه نکنند این رابطه پایدار نخواهد بود و روابط بعدی را رابطه های قبلی سهل الوصول می کند.

سوال : پس به نظر شما دختر و پسر نباید با هم رابطه داشته باشند ؟

جواب : نمی دانم چرا این سوالها را از من آمدید و پرسیدید ؟! شاید به این خاطر که فکر می کردید من آخوندی روشنفکر هستم و یا اینکه روابط من با مراجعین دختر و پسر بسیار مهربانانه است ؟! نمی دانم ولی این را قاطعانه عرض می کنم . دلیلی برای روابط دوستانه بین دختر و پسر وجود ندارد تا قبل از ازدواج . و حس دوست داشتن و عشق باید بعد از ازدواج بوجود بیاید .

خیلی از جوان ها را دیده ام که می گویند : من باید عاشق همسرم بشوم و بعد با او ازدواج کنم و همین دلیل باعث دوستی وی با دختر یا پسر نا محرمی می شود . ولی برادرانه به همه ی جوانان این مرزو بوم عرض کنم :

عشق حقیقی به همسر پس از ازدواج بوجود می آید و تمام عشق های قبل از ازدواج که از طریق دوستی ایجاد شده پایدار نخواهد بود .

برادر عزیزم ! خواهر بزرگوارم !

این جمله را از برادر کوچکت قبول کن که : اگر پسری آمد و گفت من از شما خوشم آمده ، بدان که دروغ می گوید . اگر می خواهی ادعای اورا ثابت کنی بگو: اسلام برای هر چیزی راه حلی قرار داده ، اگرخوشت می اید و قصدت سوء استفاده نیست با پدر و مادرت بیا بنشینیم تا صحبت کنیم و اگر لایق و هم سطح هم بودیم ازدواج خواهیم نمود .

و در پایان عرایض هم یک تذکر به همه آنان که ارزشهای جامعه را زیر پا نهاده اند :

تو که آرامش جامعه برایت مهم نیست !

تو که برای لذت نفس خود دست به هر کاری می زنی !

تو که ناموست برایت اهمیتی ندارد !

تو که هر روز چشمانت دنبال نا محرم است !

بدان ! خدا اینهمه نعمت به تو داده و تو آنها ار با گناه کفران می کنی ؛ اگر روزی خدا هم در صدد جبران اینهمه ناشکری تو برآمد و پس از سالها که ازدواج کردی و ... اگر فرزندی معلول خدا بتو داد ؛ آیا توان نگهداری آنرا خواهی داشت ؟؟!. یک روز به آسایشگاه معلولین برو و عقب مانده های ذهنی راببین و اگر دیدی تحمل نگه داری یک فرزند چنین را دارای به اعمال زشتت ادامه بده.

اصلا می دانی می خواهی جواز گناه کردن را برایت بگویم ؟

که راحت باشی و هر چه می خواهی گناه کنی ؟

سه کار انجام بده وهر چه می خواهی گناه کن

1 – برو به جائی که خدا ترا نبیند

2 – روزی خدا را استفاده نکن

3 – به جائی برو که ملک خدا نباشد.

و سوال آخر : آیا ختر و پسر می توانند با یکدیگر صیغه محرمیت بخوانند تا از گناه هم در امان باشند ؟

جواب : دختر فقط و فقط با اجازه ی پدر(یا ولی دختر ) می تواند با پسر نامحرم صیغه ی محرمیت بخواند در غیر اینصورت( عدمرضایت ولی ) دختر با پسر نمی توانند صیغه محرمیت بخوانند . اما اگر پدر دختر اجازه داد که دخترش با فرد نامحرمی صیغه ی محرمیت بخوانند آنوقت اشکال ندارد . بازهم تاکید می کنم برای محرمیت بین دختر و پسر حتما رضایت ولی دختر که پدر یا پدر بزرگ و ... هستند ؛ شرط می باشدطبقه بندی: رابطه دختر و پسر، 
برچسب ها: رابطه دختر و پسر،
دنبالک ها: گروه فناوری اطلاعات راهیلا نقل از سایت مرکز تعلمیات اسلامی واشنگتن،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: یاسین مدیر محتوائی