بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 25 مهر 1389

1 ایا ازدواج در دوران سربازی صحیح است

مسلماً هر جوانى براساس قانون لازم است خدمت سربازى را انجام دهد مگر كسانى كه به علتى مانند كفالت، معلولیت یا خرید خدمت از سربازى معاف مى‏شوند چنانچه شما این شرایط را ندارید چاره‏اى جز آن نیست كه خدمت مقدس سربازى را انجام دهید بجا آوردن خدمت سربازى زیر پرچم مقدس جمهورى اسلامى مایه افتخار و موجب كسب تجارب و مهارت‏هایى براى ادامه زندگى است نمى‏دانم شما به چه علت مى‏خواهید به سربازى نروید شاید از آن‏جا كه نیاز به ازدواج دارید و احساس مى‏كنید واجب است ازدواج كنید تا به محرمات گرفتار نشوید گمان مى‏كنید كه خدمت سربازى با این كار منافات دارد در این زمینه لازم است نكاتى را به عرض برسانم:

1- ارضاى غریزه جنسى از طریق مشروع یك نیاز جدى و اساسى است كه براى هر جوانى وجود دارد و بهترین راه آن هر چه سریعتر ازدواج كردن و انتخاب همسر مناسب براى ادامه زندگى و تشكیل خانواده دادن است‏

2- ازدواج كردن با سربازى رفتن هیچ منافاتى ندارد شما مى‏توانید همسر مناسبى را براى خود انتخاب كنید و پس از عقد و ازدواج شرعى با ایشان به صورت نامزدى همراه با محرمیت با ایشان رفت و آمد داشته باشید و ایشان هم در خانه پدرشان بماند تا شما خدمت سربازى خود را به پایان برسانید و در ضمن خدمت با استفاده از مرخصى به ایشان سر بزنید و با ایشان در تماس باشید تا هم از دوران شیرین نامزدى بهره بیشترى ببرید و هم آمادگى بیشترى براى زندگى مشترك پیدا كنید و هم از شر وسوسه‏هاى شیطانى و آلوده شدن به گناه در امان بمانید.

 

2. به اصرار خانواده و با اینكه سرباز هستم تصمیم به ازدواج گرفته‏ام آیا صحیح‏است؟

صمیم به ازدواج نقطه آغازین یك حركت سرنوشت‏ساز است و آنچه این عمل را موفقیت‏آمیز و یا ناموفق و یا شیرین و تلخ مى‏سازد كیفیت حركت مناسب در ادامه مسیر است. بنابراین در ادامه مسیر و حركت صحیح باید اهتمام و دقت نمود كه آن مراحل عبارتند از:

1- معیارهاى انتخاب همسر،

2- شیوه تحقیق و كسب و شناخت و آگاهى از همسرتان،

3- شیوه زندگى با او، لذا ابتدا باید از معیارهاى همسر خوب آگاهى پیدا كنید و آنها را فهرست نمائید و بعد به هر معیارى امتیاز بدهید (بر اساس اهمیّت و نقشى كه دارد) آنگاه افراد مورد نظر و خواستگاران خود را با آن معیارها بسنجید كه آیا از این خصائص مورد نظر برخوردارند یا نه تا براى پى‏بردن به این موضوع و یافتن پاسخ آن باید به تحقیق دست زد و آگاهى كسب كرد آنچه در این مرحله مهم است همین بخش مى‏باشد كه باید اطلاعات دقیق و قابل اطمینان باشد. بنابراین از طریق افراد مورد وثوق و مطلع اقدام كنید. اگر شرائط مورد نظر شما را داشت با توكل به خداوند و توسل به اهل‏بیت (ع) اقدام كنید. والا این فرد را رها و به سراغ فرد دیگر بروید. دقت كنید كه تا از شایستگى فرد اطمینان حاصل ننموده‏اید به او دل خوش نكنید و جذب ویژگیهاى عمومى جنس مخالف نشوید كه چشم عقل را كور مى‏نماید. در انجام تحقیقات نسبت به حفظ آبرو و حیثیت افراد سخت با احتیاط عمل كرده و ادب و احترام را رعایت كنید و مواظب حفظ آبروى آنها باشید. و تا رسیدن به نقطه تصمیم‏گیرى به یكدیگر وعده ندهید. از نظرات مشورتى والدین و خواهران خود بهره‏مند شوید و تجارب آنها را پشتوانه كار خود قرار دهید.

براى آگاهى بیشتر به كتب جوانان و انتخاب همسر نوشته آقاى مظاهرى و خانواده متعادل نوشته آقاى شرفى مراجعه كنید.

در بین شرایط و خصایص همسر مناسب، ایمان و پایبندى به اسلام و اخلاق نیك از خصائص بسیار مهم است و راه پى‏بردن به وجود این صفت آن است كه در زندگى شخصى او توجه كنید كه آیا به نماز اول وقت پایبند است یا نه؟ در پوشش، حرف زدن، رفتارهاى اجتماعى آیا احكام اسلام را رعایت مى‏كند یا نه؟ بهنگام تزاحم و برخورد آرزوهاى شخصى با خواست خداوند كدام یك را مدنظر قرار مى‏دهد و خود را به آن ملتزم مى‏سازد؟ زود عصبانى مى‏شود و پرخاشگرى مى‏كند یا نه شخصى صبور است؟ به هرحال ایمان و تقوا و خوش‏اخلاقى، میزان و معیارى جز ورود به زندگى ندارد. امیدواریم با رعایت اعتدال و پایبندى به احكام دینى و مقررات انسانى زندگى شیرین و گرمى در انتظارتان باشد.

 

3. چگونه مشكل نیاز به ازدواج را با لزوم دوره سربازى حل كنم؟

ازدواج و پاكى دانشجوى محترم از آنجا كه شما كلید حل تمام مشكلات را تأمین مالى و برخوردارى از سرمایه و ثروت‏مى‏دانید باید آدم محروم از مال و پول را هیچ و پوچ شمارید و آن را تا سرحد یك طفل 5 یا 6 ساله تنزل دهید كه در همه نیازهاى خود چشم امید به دست دیگران دارد در حالى كه در فرهنگ اسلامى و قاموس انسانى چنین‏اندیشه‏اى هرگز جایگاه نداشته و كاملا مطرود است حال شما به عنوان یك دانشجوى مسلمان و فرد تحصیل كرده چگونه مى‏فرمائید »هنوز مانند یك‏پسر بچه شش ساله یا كمتر محتاج جیب پدرم هستم چگونه با این.« آیا به عقیده شما تمام افراد سرمایه‏دار متولد شده‏اند و شما تهیدست بدنیاآمده‏اید؟ تمام انسانها بى نیاز از جیب پدرشان چشم به دنیا گوشدند ولى‏شما در حالى كه دست در جیب پدرتان داشتید پا به این دنیا نهاده‏اید؟ پاسخ واضح است كه هر شخصى خود با تلاش فردى خویش سرمایه به كف‏آورده است و از نظر مالى فكرى و اجتماعى سرمایه كسب كرده است و در این میان شما نیز باید با تلاش خود نیازهاى مالى خویش را برآورده سازیدو اگر تخصصى دارید از مسیر تخصص و الا هر كارى در توان شما هست همان وسیله كسب روزى و تأمین زندگى شما است پس تردید به خود راه ندهید ودر حد توان و میزان تخصص خویش كار كنید تا توانمند گشته و سرمایه به كف آورید. تا امروز عزت خود را دستخوش اراده دیگران نبینید. عزیز دل از جمله‏تعارضات آشكار در كلام شما آن است كه از یك سو خود را نیازمند وتهیدست مى‏دانید ولى از جانب دیگر آرزوها و آمال دنیوى بلند و توقعات ایده‏ال دارید. مگر باید در اول زندگى همه وسائل اعم از وسائل‏ضرورى رفاهى جملگى فراهم باشد؟ با تلاش خود ابتدا ضروریات را تهیه و تدارك كنید و بعد از آن ازدواج نمائید و آنگاه در صدد تهیه وسائل رفاهى‏برآئید. و این را بدانید كه قدرت بازو تن سالم و همت بلند سرمایه زندگى هر انسان غیرتمند است و شما این سرمایه را در حد ایده‏ال دارید. نیروى‏جوانى مقتدرترین نیرو و همت جوان بلندترین همت انسانهاست و اگر كسى‏با وجود این سرمایه شكوه نماید مشخص مى‏شود كه هنوز خود را نشناخته‏است و از سرمایه‏اى كه در اختیار دارد خبر ندارد و غافلانه زندگى مى‏كند ودر كنار آب تشنگى مى‏كشد. لذا دوست عزیزم آستین همت بالا و دامن تلاش بر كمر زن و با یك یا على مدد به سراغ كار و تلاش برو و در كنارتحصیل مسیر معاش را نیز هموار ساز. كه خداوند یاور غیرتمندان پاك سرشت است. برادر عزیز اگر توان و یا فرصت كار در كنار تحصیل فراهم نیست و ازطرفى نیروى شهوت شما را تهدید مى‏كند و احتمال دارد به گناه مبتلا شوید و پاكى را از شما برباید و ازدواج براى شما واجب گشته است در این به‏تدابیر زیر عمل كنید:

1- با بكارگیرى دستورالعملهاى زیر قدرت شهوت راتحت كنترل در آورید كه كنترل شهوت نه تنها در زمان تجرد بلكه حتى در زمان تأهل نیز مطلوب است و خود موجب موفقیت‏هاى روز افزون‏مى‏گردد

A:: از خوردن غذاهاى پرچرپ خوددارى نمائید

B.: شكم خود را هرگز از غذا پر نسازید بلكه قبل از سیر شدن از خوردن دست بشوئید

C.: سعى كنید روزه مستحبى بگیرید و یا در صورت عدم قدرت روزه تربیتى را فراموش نكنید به این ترتیب كه میزان غذا را كاهش تعداد وعده‏هاى غذا راكاهش و فاصله وعده‏ها را افزایش و تا گرسنه نشده‏اید غذا نخورید

D.: از خوردن تخم مرغ فلفل پیاز گوشت قرمز چربى حیوانى غذاهاى چرپ وخرما حتى‏المقدور خوددارى نمائید

E.: از نگاه كردن به اشیأ مناظر وافرادى كه تحریك جنسى را در پى دارد پرهیز كنید

F.: با جنس مخالف رفتار متكبرانه داشته باشید

G.: افكار جنسى را هرگز به ذهن خود راه‏ندهید و همیشه خود را به كار و فعالیت مطلوب مشغول سازید

H.: به صورت مرتب ورزش كنید و بیشتر به ورزش‏هایى بپردازید كه انرژى ذخیره‏شده را هزینه مى‏كند

I.: كتب شهید دستغیب )ره( را مطالعه كنید تا حالت خداپروایى و پرهیز از گناه همیشه در دل شما زنده گردد

J.: زیاد قرآن‏بخوانید و در معانى آن تدبر كنید و از قرائت ادعیه و زیارت ائمه كه درمفاتیح الجنان وارد شده غفلت نورزید و یقینا نسبت به آن اهتمام نمائید.

2- در صورت عدم توانایى در به كنترل درآوردن شهوت به‏توصیه‏هاى زیر عمل كنید:

- سطح توقع خود را پایین آورید و به ضروریات زندگى اكتفا كنید.

- فردى كه با حداقل معیشت آماده زندگى مشترك‏است و دیگر شرائط یك همسر ایده‏ال را دارد انتخاب كنید ]براى آگاهى از شرایط انتخاب همسر از كتاب‏هاى آئین همسردارى- انتخاب همسر نوشته‏آقاى امینى ازدواج آسان خانواده در اسلام كمك بگیرید[

- مقدمات‏عقد را فراهم سازید. و فرد مورد نظر را عقد كنید.

- بعد از مدتى حدود حداكثر 9 ماه ازدواج كنید )بیشتر فاصله نشود(

- در فاصله عقد و ازدواج كاركرده و مقدمات ازدواج و زندگى مشترك را فراهم سازید.

- از كمك‏هاى غیر مستقیم و مساعدت‏هاى والدین خود و همسرتان بهره‏مند گردید. مثلا درمنزل یكى از والدین خود و یا همسر آینده‏تان زندگى كنید.

- از بابا شدن تا به سامان رسیدن زندگى اجتناب كنید. )سعى در زمان تحصیل خود یاهمسرتان بچه‏دار شدن را به تأخیر بیندازید(.

- بیشتر به زندگى علمى خودعنایت و توجه داشته باشید تا به آداب و رسوم خانوادگى و لذا به هیچ وجه از زندگى درسى دور نشوید و هرگز روزى را بدون مطالعه سپرى نسازید ومقید باشید در روز چند ساعت مطالعه نموده و كتاب را كنار نگذارید.

- این كار را در انتهاى ترم و بعد از امتحانات انجام دهید از فرصت تابستان‏استفاده كنید.

سربازى دوست عزیز دانشجو همانگونه كه گذشت همه مشكلات را پول حل نمى‏كند و راه حل مشكل سربازى ]البته اگر بتوان آن رامشكل نامید[ نیز تنها پولدار بودن نیست بلكه ادامه تحصیل بهترین‏راحتترین و سودمندترین روش است به این ترتیب كه اگر پیوسته در حال تحصیل باشید و به محض اتمام مقطع كارشناسى وارد دوره كارشناسى ارشدشوید و از آنجا پا به دوره‏ً تخصصى و دكترى بگذارید از خدمت سربازى معاف خواهید بود. پس مشخص شدن تنها راه نرفتن به سربازى پولدار بودن‏نیست بلكه درس خواندن است. اما افسوس كه برخى چون به درس به عنوان ابزار نگاه مى‏كنند باید خود را براى سربازى آماده كنند و الا هیچ‏نظام حكومتى افراد محصل و دانش اندوزان كشور خود را به سربازى نمى‏برد. بلكه با فراهم ساختن زمینه تحصیل آنها را در مسیر علم اندوزى راهنمایى وهدایت مى‏كند و از درخت دانش آنها ثمره مى‏برد. برادر عزیز نكته دیگر آن‏است هرگز نباید به سربازى به عنوان یك دوران تیره و تار نگاه كرد بلكه سربازى دوره خودسازى بدنى و پیشرفت و تكامل شخصیتى انسانها است‏البته به شرط آنكه از این دوره بهره‏بردارى كنید و همانند افراد سرگردان به آن نگاه نكنید. چه بسیار افرادى كه از همین دوران سربازى به موقعیت‏هاعالى پل زدند و از این فرصت طلایى بهره گرفتن افزون بر اینكه سربازى امروزه خدمتى مقدس در راه دفاع از دین و كشور است و آن كسى كه با پول‏خدمت سربازى را مى‏خرد نیز بگونه‏اى خدمت اقتصادى مى‏كند و به راستى اگر همه جوانان همانند شما به مسئله سربازى نگاه مى‏كردند اوج فساد به كجامى‏رسید و مى‏انجامید و سرنوشت كشورها چه مى‏شد؟ و دشمن تا كجا نفوذپیدا مى‏كرد؟ از افرادى همانند شما انتظار مى‏رود كه به مسائل از دریچه نیاز شخصى و منافع فردى نگاه نكنند و بیشتر در اندیشه دینى و مذهبى باشندو مصالح مسلمانان و كشور را مد نظر آورند و به ویژه با تحصیل علم و دانش هم عالیترین خدمت را ارائه كنند و هم خدمت سربازى را پاى تحصیلات عالى‏سپرى سازد. امیدواریم كه اطاله سخن و صراحت بیان ما خاطر شما را رنجیده نساخته و كاسه صبر و حوصله شما لبریز نكرده باشد در پایان ضمن آرزوى‏موفقیت براى شما چشم انتظار اتخاذ تصمیم شما را داریم تا در مكاتبه بعدى در صورت توان خدمتى دیگر را ارائه كنیم و البته در خصوص سؤال‏دوم شما كه مد نظرتان مى‏باشد اطلاع مشروح از وضعیت خانوادگى نظر والدین سن رشته تحصیلى ترم تحصیلى و شهرستان محل سكونت و. لازم‏است كه در صورت ارائه آماده خدمت گزارى هستیم.

 منبع : سایت نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها


طبقه بندی: پرسش و پاسخ، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: علی کریمی مدیر سایت