بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 25 مهر 1389
رئیس ستاد هفته ازدواج اعلام كرد
برگزاری جشنواره ازدواج و رسانه در هفته ازدواج

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد هفته ازدواج با بیان اینكه جشنواره ازدواج و رسانه همزمان با هفته ازدواج برگزار می‌شود، گفت: هدف از برگزاری این جشنواره، آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه امر ازدواج است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، پرویز كرمی در نشست خبری هفته ازدواج كه امروز در ساختمان سازمان ملی جوانان برگزار شد، اظهار داشت: یكی از مشكلاتی كه جوانان جامعه ما با آن دست‌ به گریبان هستند ازدواج و موضوعات پیرامون آن است كه از جمله این موارد می‌توان به تأخیر ازدواج، سن ازدواج و مسائل و مشكلاتی كه حول محور آن قرار دارد، اشاره كرد.

وی با بیان اینكه یكی از وظایفی كه دولت و شورای عالی جوانان بر عهده سازمان ملی جوانان گذاشته‌اند، ساماندهی امر ازدواج در كشور است، افزود: در موضوع ازدواج، یك قانون تسهیل ازدواج داریم كه مصوبه مجلس شورای اسلامی است؛ از طرف دیگر یك قانون یا مصوبه شورای عالی جوانان نیز در این خصوص وجود دارد.

كرمی با بیان اینكه شورای عالی جوانان یكی از اركان سازمان ملی جوانان است، گفت: این شورا، ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و به ریاست رئیس‌جمهور تشكیل شده است و مصوبات آن به منزله قانون، لازم‌اجراست البته یك مصوبه هیئت دولت نیز در این زمینه وجود دارد؛ تمامی این مصوبات به منزله معرفی سازمان ملی جوانان به عنوان یك سازمان ستادی در امر ساماندهی ازدواج است.

رئیس ستاد هفته ازدواج اظهار داشت: عمده مسائل مربوطه به جوانان و ازدواج در بین سازمان‌های دولتی، پراكنده بوده و تقسیم كاری در این خصوص انجام شده است كه عملی خواهد شد؛ از طرفی سازمان ملی جوانان معتقد است كه امر ازدواج یك مسئله شخصی، مربوط به افراد و خانواده‌هاست؛ هرچقدر دولت در این زمینه ورود پیدا كند از نقش خانواده‌ها در این زمینه كاسته می‌شود؛ از طرف دیگر هر چقدر خانواده‌ها در این زمینه كم‌كاری كنند دولت و سازمان ملی جوانان موظف به ورود در این بخش هستند.

وی با بیان اینكه دولت و سازمان ملی جوانان نقش سیاست‌گذار، حمایت‌كننده، نظارت‌كننده و تسهیل‌گر در امر ازدواج را بر عهده دارند، تصریح كرد: تأكید نخست ما در تشكیل ستاد هفته ازدواج، همین بحث است كه این موضوع مجدداً با قوت بیشتر به درون جامعه بازگردد و دولت نیز در این خصوص مشوق، هدایت‌كننده و حمایت‌كننده است.

معاون فرهنگی و آموزشی سازمان ملی جوانان گفت: در راستای الگوسازی برای جوانان، در شورای فرهنگ عمومی مصوب شد كه روز اول ذیحجه به نام روز ازدواج و خانواده ثبت شود همچنین با توجه به اینكه سازمان‌ها در این خصوص برای پیشبرد اهداف، تثبیت موضوعات خود در امر ازدواج و كمك گرفتن از جو رسانه‌ای و عمومی در جامعه از ظرف زمانی بیشتری برخوردار باشند این روز را یك هفته در نظر می‌گیرند.

وی اظهار داشت: ما نیز با همین اهداف، ستاد ازدواج را در سازمان ملی جوانان به صورت یك هفته، در نظر گرفته‌ایم كه هدف نخست بزرگداشت روز ازدواج حضرت علی «ع» و حضرت‌ فاطمه «س»، الگوسازی برای ازدواج جوانان است؛ موج آفرینی جهت همكاری منسجم ملی در امر ازدواج جوانان، معرفی الگوهای مناسب در امر ازدواج و ترویج آنها در سطح جامعه، اطلاع‌رسانی و افزایش اطلاعات مورد نیاز جوانان و والدین در موضوع ازدواج و خانواده از اهداف دیگر این ستاد است.

* تقدیر و تجلیل از خادمان ازدواج از برنامه‌های ستاد هفته ازدواج

معاون فرهنگی و آموزشی سازمان ملی جوانان، فرهنگ‌سازی در زمینه الگوی ازدواج را یكی دیگر از اهدف ستاد هفته ازدواج دانست و گفت: فرهنگ سازمان ملی جوانان در این زمینه، شعاری دارد كه می‌گوید ازدواج باید به‌هنگام، آگاهانه، آسان و پایدار باشد.

كرمی، تقدیر و تجلیل از خادمان ازدواج را از برنامه‌های این ستاد در هفته ازدواج اعلام كرد و اضافه كرد: برای اینكه به این اهداف برسیم كمیته‌هایی را تشكیل داده‌ایم؛ این كمیته‌ها مسئولیت هماهنگی با سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌های دولتی، بخش غیر دولتی و خصوصی مؤثر در زمینه ازدواج را بر عهده دارند.

وی عمده فرهنگ‌سازی و تبلیغ در امر ازدواج را به دلیل قوت و قدرت رسانه‌ای صدا و سیما بر دوش مسئولان و مدیران این سازمان دانست و گفت: به این منظور نشستی بین رئیس و معاونان سازمان ملی جوانان با رؤسا، معاونان و مدیران شبكه‌های صدا و سیما خواهیم داشت همچنین نشست مشتركی میان مدیران‌، سردبیران‌، دبیران سرویس‌های اجتماعی و فرهنگی رسانه‌ها با رئیس سازمان ملی جوانان پیرامون موضوع ازدواج (ملی و استانی) تدارك دیدیم كه این نشست قبل از هفته ازدواج برگزار می‌شود.

رئیس ستاد هفته ازدواج از برگزاری جشنواره ازدواج و رسانه خبر داد و گفت: در نظر داریم این جشنواره كه از امسال برگزار خواهد شد همه ساله همزمان با هفته ازدواج، تداوم یابد كه دلیل آن بهره‌گیری از نیروی خلاق و توانمند دبیران، سردبیران و خبرنگاران حوزه‌های مختلف رسانه‌های دیداری و شینداری است كه بتوانند كمك بیشتری در امر آموزش و فرهنگ‌سازی ازدواج داشته باشند.

*تجلیل از نویسندگان و خبرنگاران در حوزه ازدواج و خانواده

معاون فرهنگی و آموزشی سازمان ملی جوانان اظهار داشت: نشستی را نیز با تهیه‌كنندگان و برنامه‌سازان صدا و سیما خواهیم داشت تا از این پس توسط سازمان ملی جوانان و شورای داوری كه از بین نهادهای مرتبط و همسو با جریان ازدواج و خانواده در نهادهای دولتی صورت می‌گیرد این افراد مورد شناسایی، خط‌‌دهی و حمایت قرار گیرند و نهایتاً از فیلمسازان و تهیه‌كنندگان برنامه‌ها همچنین از نویسندگان و خبرنگارانی كه در این حوزه فعالیت می‌كنند تجلیل خواهیم كرد.

وی ادامه داد: نهادها و افراد مختلف در زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در حوزه ازدواج وجود دارند كه به صورت تسهیل‌گر یا امور خیریه در زمینه ازدواج به شكل هدفمند و سازمان‌دهی شده یا به صورت خودجوش، مشغول به فعالیت هستند كه سازمان ملی جوانان آنها را از كل كشور شناسایی می‌كند همچنین مقرر شد كه هر یك از استان‌ها بنابر شاخصه‌ها و پارامترهایی كه برای آنان مشخص شده است سه نفر را به این سازمان معرفی كنند؛ این افراد از حوزه دولتی، غیر دولتی و خیرین هستند و در هفته ازدواج و به منظور فرهنگ‌سازی در امر ازدواج، از این افراد با حضور مسئولان طراز اول كشور تقدیر به عمل می‌آید.

كرمی با بیان اینكه سازمان ملی جوانان یك سازمان ستادی، هدایت‌كننده، حمایت‌كننده و برنامه‌ریز است، گفت: این سازمان در حوزه اجرا ورودی ندارد بنابراین در این حوزه، استان‌ها و سازما‌ن‌های ملی جوانان در استان‌ها برنامه‌هایی را تدارك دیده‌اند كه از آن جمله می‌توان به برگزاری نمایشگاه، نشست، همایش، سخنرانی و اطلاع رسانی اشاره كرد.

رئیس ستاد هفته ازدواج با اشاره به دو تحقیق و پیمایش سازمان ملی جوانان افزود: نتایج این دو تحقیق كه توسط مركز اطلاع‌رسانی سازمان صورت می‌گیرد در هفته ازدواج اعلام خواهد شد؛ یكی از آن دو تحقیق، بررسی دلایل تأخیر ازدواج است كه یك پیمایش ملی است و پیمایش دیگر، بررسی طلاق‌های صورت گرفته در كشور است.

وی اظهار داشت: سازمان ملی جوانان طی سال‌های گذشته چند مركز مطالعات را با مشاركت مراكز دانشگاهی ایجاد كرده است كه این مراكز كه حدود 5 مركز هستند در طول هفته ازدواج، نشست‌های علمی میان اساتید و دانشجویان را پیگیری می‌كنند.

كرمی از برگزاری نشست دیگر سازمان در هفته ازدواج خبر داد و گفت: نشست نقد و بررسی با حضور مشاوران امور جوانان و همه افرادی كه توسط مركز مطالعات سازمان ملی جوانان در موضوع ازدواج فعال هستند، صورت خواهد پذیرفت همچنین در هفته ازدواج، این اعضا، گفتگوی صریحی با رئیس سازمان خواهند داشت كه تلاش می‌كنیم در هفته ازدواج یك صفحه ویژه با موضوع ازدواج در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر شود.

وی بیان كرد: مشاوره برای موضوعات جوانان توسط چند مركز توأمان پیگری می‌شود كه سازمان نظام مشاوره و روانشناسی، سازمان بهزیستی، وزارت علوم، نیروی انتظامی و سازمان ملی جوانان از جمله آن مراكز هستند؛ بنابراین نشستی نیز در قالب شورای هماهنگی مراكز مشاوره تخصصی در امر ازدواج جوانان خواهیم داشت كه یكی از مصوبات شورای عالی جوانان است و در همین هفته تشكیل می‌شود.

رئیس ستاد هفته ازدواج خاطرنشان كرد: سازمان ملی جوانان موظف به نهادینه سازی در امر ازدواج است و یكی از كارهایی كه در راستای تسهیل، كمك و حمایت از خانواده‌ها در خصوص موضوع ازدواج داشتیم ایجاد مراكز غیر دولتی و مردمی در زمینه موضوع ازدواج آسان بوده است؛ از دو سال پیش شبكه‌ای تحت عنوان شبكه فعالان امر ازدواج «شفا» در سازمان تشكیل شد كه در حال حاضر در نیمی از استان‌ها این شكبه فعال شده است لذا در آینده نزدیك، نشستی را نیز با مدیران دفاتر استانی مراكز «شفا» خواهیم داشت.

* حدود 12 میلیون جوان در آستانه ازدواج هستند

در ادامه این نشست كرمی در پاسخ به این پرسش كه در حال حاضر نسبت نرخ رشد ازدواج جوانان با دو دهه گذشته به چه میزان است، افزود: آمارها به استناد مركز ثبت احوال كشور است؛ طبق این آمار در حال حاضر رشد ازدواج 5/5 درصد در سه ماهه نخست سال 89 گزارش شده و رشدی نیز كه ازدواج به صورت یك روند در طی سال‌های قبل داشته حدود یك درصد است لذا این موضوع نشان‌دهنده آن است كه باید حساس‌سازی امر ازدواج در جامعه همچنان در دستور كار ما قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینكه موضوعات فرهنگی و اجتماعی از عمده‌ترین دلایل افزایش سن ازدواج است، افزود: تعداد جوانان قرار گرفته در سن ازدواج با احتساب جوانان متولد دهه 60 كه به سن ازدواج رسیده‌اند یك رشد تصاعدی و جهشی دارد بنابراین با توجه به اینكه حدود 12 میلیون جوان در آستانه ازدواج داریم، جامعه باید تلاش خود را در فرهنگ‌سازی موضوع ازدواج بیشتر كند.

كرمی در پاسخ به این پرسش كه پیشنهاد سازمان ملی جوانان برای افزایش وام ازدواج از 4 میلیون تومان به مبلغ 5 میلیون تومان در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: این، مصوبه‌ سازمان در یك سال قبل است كه پیشنهاد شد یك میلیون به مبلغ وام ازدواج افزوده شود كه 500 هزار تومان آن، وجه نقد و مابقی آن غیر نقدی باشد؛ همچنان بر روی این پیشنهاد تأكید داریم اما با توجه به اینكه مصوبه وام‌ها توسط بانك مركزی پیگیری می‌شود باید این موضوع از طریق آن مركز پیگیری شود و همچنان همكاران ما در حال پیگیری هستند.

* راه‌اندازی سامانه ثبت‌نام از زوجین دارای مهریه 14 سكه‌ای

معاون فرهنگی و آموزشی سازمان ملی جوانان، اجرایی شدن هدفمند كردن یارانه‌ها را مثبت ارزیابی كرد و ادامه داد: اقدام تمام مسئولان در زمینه ساماندهی ستاد هدفمندكردن یارانه‌ها برای بهبود وضعیت زندگی دهك‌های پایین جامعه بوده است و امیدواریم این موضوع تأثیری مثبت در روند رشد ازدواج نیز داشته باشد.

در این نشست، سیدمهدی صدری مدیر كل امور تربیتی سازمان ملی جوانان اظهار داشت: عمده‌ترین نگاهی كه سازمان ملی جوانان در سیاست‌های خود دنبال می‌كند ازدواج به‌هنگام، آگاهانه، آسان و پایدار است بنابراین در كنار دیگر برنامه‌ها از جمله راه‌اندازی كانون‌های مهر در كشور، امسال برای سومین سال با نگاه الگوسازی، موضوع مهریه آسان را در دستور كار قرار داده و بنا داریم یك رصدی از پایداری ازدواج‌ها داشته باشیم و مقایسه‌ای بین ازدواج‌های با مهریه سنگین با ازدواج‌های با مهریه سبك را انجام دهیم.

وی افزود: به همین منظور سایتی را به آدرس www.14 sekeh.ir راه‌اندازی كرده و از جوانانی كه با مهریه 14 سكه زندگی خود را آغاز كرده‌اند تقاضا داریم تا با مراجعه به این سایت، در این سامانه ثبت‌نام كنند.طبقه بندی: اخبار ازدواج، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: علی کریمی مدیر سایت