ك متخصص روانشناسی در گفت‌وگو با فارس:
برجسته‌كردن مسائل منفی خانواده‌ها حلقه تصمیم‌گیری ازدواج دختران را محدود می‌كند

خبرگزاری فارس: یك متخصص روانشناسی با بیان اینكه بیشتر اوقات مسائل منفی خانواده‌ها مثل طلاق و اختلاف خانوادگی توسط رسانه‌ها برجسته‌تر می‌‌شود، گفت: اینگونه مسائل باعث می‌شود كه روز به‌روز حلقه تصمیم‌گیری‌ ازدواج دختران محدودتر شود.اسفندیار آزاد مرزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص مشكلات و موانع ازدواج دختران اظهار داشت: مجموعه‌‌ای از عوامل را در این زمینه باید در نظر گرفت؛ بخشی از این مشكلات به شرایطی كه در جامعه حاكم است مربوط می‌شود؛ در حقیقت در جامعه ما اكنون دخترها بیشتر به دنبال به دست آوردن جایگاه اجتماعی و مطلوب هستند.

وی افزود: به عنوان مثال در زمینه تحصیلات، بسیاری از دختران خواهان تحصیلات بالا هستند وقتی چنین اتفاقی می‌افتد طبیعتاً در دوران دانشجویی این باور در ذهن دختر ایجاد می‌شود كه دانشجو بودن و تحصیلات چندان با ازدواج سازگار نیست بنابراین ازدواج را به تأخیر می‌اندازد.

این متخصص روانشناسی، شرایط اقتصادی جامعه و وضعیت بازار كار را عامل دیگر افزایش‌دهنده سن ازدواج دانست و گفت: در حال حاضر به این دلیل كه زمان اشتغال جوانان چه دختر و چه پسر بالاتر از قبل است، سن ازدواج نیز به تبع آن بالا می‌رود؛ دختری كه می‌خواهد ازدواج كند تمایل دارد قبل از ازدواج شاغل باشد؛ به تناسب این مسئله سن ازدواج او و پسری كه می‌خواهد با او ازدواج كند، بالا می‌رود.

وی ادامه داد: بخشی از مشكلات ازدواج نیز به شرایط روانی ـ اجتماعی جامعه برمی‌گردد؛ به نظر می‌رسد بسیاری از مواقع مشكلات جامعه مثل اختلافات خانوادگی كه بین همسران ایجاد می‌شود و طلاق‌های متعدد باعث شده است كه جوانان در انتخاب همسر و ازدواج بیشتر احتیاط كنند.

* استقلال مالی، احساس نیاز دختران به ازدواج را به صورت كوتاه‌مدت برطرف می‌كند

عضو هیئت علمی مركز تحقیقات علوم رفتاری، افزایش سطح انتظار خانواده‌ها را از عوامل تأخیر در ازدواج دختران دانست و افزود: بسیاری از مواقع شرایطی كه در خانواده دختر برای داماد در نظر گرفته می‌شود شرایط بسیار سختی است و استانداردهای بالایی از جوان انتظار دارند.

وی افزود: اما یك جوان زمانی می‌تواند تمام این معیارها را داشته باشد كه چند سال شاغل بوده و پس‌انداز كافی داشته باشد در واقع در سن بالا به این شرایط دست می‌یابد بنابراین این عوامل باعث می‌شود كه دختران كه كاندیدای ازدواج هستند در سنین بالاتری ازدواج كنند.

آزاد مرزآبادی، اشتغال و استقلال مالی دختران را در كوتاه‌مدت برطرف‌كننده نیازشان به ازدواج دانست و بیان داشت: دختران هنگامی كه استقلال مالی پیدا می‌كنند تا حد زیادی ممكن است احساس نیازشان به ازدواج در كوتاه‌مدت برطرف شود؛ البته این باور درست نیست و این امر نمی‌تواند جایگزین تكیه‌گاه روانی و عاطفی دختران باشد.

وی در ادامه افزود: معمولاً تعاملاتی كه بین زن و شوهرها وجود دارد به این عامل دامن می‌زند یعنی وقتی دختر می‌بیند كه مادر یا یكی از بستگانش به خاطر مسائل مالی با شوهرش هر روز چالش و مشكل دارد به این نتیجه می‌رسد كه باید دستش در جیب خودش برود؛ هنگامی كه مرد نیز به لحاظ اقتصادی مشكل داشته باشد و نتواند به راحتی هزینه‌هایی را كه همسرش نیاز دارد برآورده كند به نوعی به گرایش منفی جوانان به ازدواج دامن زده می‌شود.

* بانوانی كه برنامه جامعی برای زندگی‌شان دارند باید در جامعه مطرح شوند

این روانشناس توقعات بالای دختران را نیز در كاهش آمار ازدواج آنان مؤثر دانست و گفت: دختران با دست یافتن به استقلال مالی و تحصیلات دانشگاهی، معیارهای ازدواجشان را بالا می‌برند؛ هرچه انتظار‌ها بالا رود گزینه‌های ازدواج نیز محدود‌تر می‌شود و احتمال اینكه مثلاً یك دختر تحصیل‌كرده با یك پسر دیپلمه ازدواج كند، كمتر می‌شود.

وی افزود: خانواده‌ها باید به نوعی شرایط ازدواج را ساده بگیرند چنانچه خانواده‌ دختر انتظار داشته باشند كه پسر از همان ابتدا منزل مستقل و درآمد مكفی داشته باشد نتیجه‌اش این می‌شود كه به طور كلی سن ازدواج بالاتر می‌رود.

آزاد مرزآبادی در خصوص الگوگیری جوانان از بانوان مجرد كه به موفقیت‌های شغلی و اجتماعی دست یافته‌اند، بیان داشت: چنانچه در جامعه فرآیند الگو‌سازی یا طرح الگوهای اجتماعی بر چنین افرادی تمركز داشته باشد، طبیعی است كه عده‌ای دنباله‌‌رو آنان شده و دختران نیز از آنان تأثیر می‌پذیرند.

وی با تأكید بر اینكه باید با احتیاط، فرآیند الگوها و هنجارها را در جامعه مطرح كنیم، افزود: باید بانوانی كه برنامه جامعی برای زندگی‌شان دارند را در جامعه مطرح كرد؛ دختر‌انی هم كه موفقند دیر یا زود به این نتیجه می‌رسند كه چنانچه ازدواج كنند، موفقیتشان افزایش می‌یابد.

این متخصص روانشناسی با اشاره به اینكه تصویری منفی از مرد در ذهن برخی دختران جا افتاده است، گفت: برخی دختران بر این باورند كه مردها قابل اعتماد نیستند و به وعده‌ها و تعهدات خود عمل نمی‌كنند؛ این تصویر نادرست باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: بسیاری از خانواده‌ها را داریم كه زن و مرد با طیب‌خاطر كنار هم زندگی می‌كنند اما بیشتر اوقات مسائل منفی برجسته می‌شود به خصوص توسط رسانه‌ها كه بحث طلاق و اختلاف خانوادگی بیشتر مطرح می‌شود؛ در این حالت اینگونه مسائل باعث می‌شود كه روز به روز حلقه تصمیم‌گیری‌ دختران در ازدواج محدودتر شود.

* باید به ازدواج به عنوان فرآیندی كه زندگی را به طرف تكامل می‌برد، نگریسته شود

آزاد مرزآبادی، بلوغ اجتماعی ـ روانی را مهمتر از رعایت فاصله سنی بین دختر و پسر دانست و اظهار داشت: اگر فرد از بلوغ فكری برخوردار باشد، شرط سنی در درجه دوم قرار می‌گیرد و می‌توان خیلی روی آن تمركز نكرد؛ اگر دختر و پسر درك مناسبی داشته باشند هم‌سن بودن مشكلی ایجاد نمی‌كند اما چنانچه زوجین مسائل لازم برای زندگی مشترك را درك نكنند، پسر از دختر بزرگتر هم باشد مشكل ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه یادآور شد: در واقع مهمترین عامل كه باعث اختلاف خانواده‌ها می‌شود این است كه بسیاری از مواقع افراد درك درستی از ازدواج ندارند یعنی برای حل مشكلاتشان، برای پناه بردن به یك فرد خاص یا برای دریافت محبت ازدواج می‌كنند؛ این مسئله در حقیقت می‌تواند ازدواج را با خطر روبرو كند؛ باید به جوانان آموخت كه ازدواج چیست و چه دستاوردهایی دارد.

عضو هیئت علمی مركز تحقیقات علوم رفتاری در پایان خاطرنشان كرد: در حقیقت باید به ازدواج به عنوان فرآیندی كه زندگی را به طرف تكامل می‌برد و لازمه تكامل زن و مرد است، نگریسته شود و این نگاه نیز به جوانان منتقل شود كه مسائل اقتصادی، اشتغال و تحصیل اهمیت دارد اما نیابد خیلی روی این مسائل متوقف شد.طبقه بندی: اخبار ازدواج، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: علی کریمی مدیر سایت