بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 3 بهمن 1390
کار کردن زن و مرد نامحرم در یک اتاق به گونه ای که فرد سومی حضور ندارد، از نظر شرعی چگونه است؟ متأسفانه برخی مسئولان ادارات در این رابطه اقدامی نمی کنند. حضرتعالی چه توصیه ای در این رابطه دارید؟


* حضرت آیت الله خامنه ای ؛ اگر خلوت با نامحرم صدق کند و یا خوف وقوع در حرام باشد، جایز نیست.

* حضرت آیت الله فاضل لنکرانی (قدس سره)؛ در فرض مذکور، چنانچه دیگری نتواند وارد آنجا شود، چنانچه احتمال مفسده داشته باشد، جایز نیست و در این صورت مسئولان ذیربط باید تدابیر لازم را بیندیشند.

* حضرت آیت الله بهجت (قدس سره)؛ کار کردن مرد و زن نامحرم با هم مطلقاً حرام است.

* حضرت آیت الله سیستانی ؛ اگر خوف ابتلا به گناه باشد، جایز نیست و معمولاً این گونه موارد منجر به گناه می شود، باید مسئولین ادارت این امر را به شدت منع کنند.

* حضرت آیت الله صافی گلپایگانی؛ در مثل مورد سؤال، چنانچه درب اطاق بسته باشد که به طور متعارف امکان ورود برای شخص ثالث نباشد، خلوت با اجنبیّه است و جایز نیست.

* حضرت آیت الله مکارم شیرازی ؛ چنانچه امکان حضور فرد سوم نباشد، حرام است و الاّ جایز است.

* حضرت آیةالله تبریزی (قدس سره)؛ خلوت با زن نامحرمی در مکانی که محل رفت و آمد اشخاص نیست و دیگران در آنجا حضور پیدا نمی کنند، جایز نیست.

* حضرت آیت الله نوری همدانی [2]؛ اگر مرد و زن نامحرم در محل خلوتی باشند که کسی در آنجا نباشد و دیگری هم نمی تواند وارد شود، چنانچه بترسند که به حرام بیفتند، باید از آنجا بیرون بروند، ولی اگر طوری باشد که کس دیگر بتواند وارد شود یا بچه ای که خوب و بد را می فهمد در آنجا باشد، اشکال ندارد.

نامه جامعه: خرداد 1389 - شماره 69طبقه بندی: احکام شرعی ازدواج و طلاق ، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
پاسخگو: یاسین مدیر محتوائی